מאמרים


חשבוניות נייר או חשבוניות באינטרנט מה עדיף?


עד לא מזמן, כשחברה היתה מספקת שירות ומקבלת תשלום, היה עליה לכתוב חשבונית לאחר קבלת התשלום (או כדרישה לתשלום), ולשלוח אתה בדואר. אם זו היתה חלילה אובדת בדרך, היה על החברה להפיק עותק נאמן למקור ולשלוח את החשבונית שוב. התהליך היה מסורבל, ואורך ימים ואפילו שבועות. אפילו תהליך כתיבת החשבונית עצמה הצריך מישהו שמתמחה בעניין, ומעקב מיוחד אחר החשבוניות שיצאו ואלה שכבר שולמו.

בשנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בתחום הזה, עם תוכנות אמינות, ידידותיות וקלות לתפעול של חשבוניות דיגיטליות. היתרונות רבים וחסרונות - כמעט ואין. במאמר זה נדון ביתרונות החשבונית הדיגיטלית, ולמען האובייקטיביות, ננסה לחפש גם חסרונות. הכל על חשבוניות דיגיטליות - במאמר שלפניכם.

חשבונית דיגיטלית – או חשבונית ממוחשבת מה זה ומה זה יודע לעשות?

חשבונית מס היא מסמך ממוספר מטעם בית עסק, המודיע על קבלת תשלום. את החשבונית מגישים לרשויות המס וסיכום החשבוניות של העסק בתקופת מס (חודש או חודשיים) תייצג את גובה ההכנסה של העסק.

שני המשתנים החשובים בחשבונית הם פרטי העסק (לצרכי ניהול חשוב זיהוי חד ערכי של העסק על ידי מספר ע"מ או ח.פ, לצרכי הלקוחות בדרך כלל כדאי להוסיף כתובת ודרכי התקשרות), ומספר ייחודי בסדר רץ לכל חשבונית מופקת. את החשבוניות ניתן והיה נהוג בעבר להדפיס בבית דפוס. כיום, ניתן להפיק אותם ברגע בשירותים ממוחשבים המספקים חשבוניות דיגיטאליות לשליחה במייל.

חשבונית דיגיטלית - הפתרון הירוק!

לפני שנרחיב על היתרונות העסקיים הרבים של חשבונית דיגיטלית, חשוב לשים לב לעובדה שחשבונית דיגיטלית היא יותר ידידותית לסביבה. העובדה שהחשבונית קיימת במרחב מקוון, שהיא לא הודפסה, לא נשלחת בצירוף מעטפה ובול, וכדומה - חוסכת משאבים רבים.

האם חשבונית דיגיטלית היא פתרון יקר יותר?

השירות של הפקת חשבונית דיגיטלית ניתן בתשלום. אבל אם לוקחים בחשבון שהדפסת חשבוניות נייר עולה גם היא כסף, שלא לדבר על שליחת כל חשבונית במקרה הטוב רק פעם אחת, בצירוף מעטפה - אם אפשר ממותגת, ובול, ניתן להבין בקלות שחשבוניות דיגיטליות פשוט חוסכות לנו הוצאות, בכל חודש.

בכל מקום, בכל זמן

חשבוניות דיגיטליות אין צורך לשלוח במעטפה כבדה כל חודש למנהל החשבונות, ואין צורך לנהל מהשולחן שלכם במשרד. החשבוניות זמינות באינטרנט, בכל יום, מכל מחשב, וניתן לנהל אותן בקלות, להעביר אותן ללקוח, למנהל החשבונות ולכל דורש בלחיצת "שלח" פשוטה.

האם זה מספיק בטוח?מבחינת אבטחת מידע, אין שום הבדל בין חשבונית נייר לחשבונית דיגיטאלית. שירות חשבוניות דיגיטליות הוא בטוח ונוח לשימוש, והמידע אינו מפוזר או נשלח באופן לא בטוח במרחבים המקוונים בהשוואה לשליחה של חשבוניות רגילות. בכל מקרה, מנהל החשבונות ממשיך לקבל מכם את רשימת החשבוניות של העסק.

האם יש עוד יתרונות לשירות חשבוניות דיגיטליות?

כן, יש עוד יתרונות. החשבונית באינטרנט מופקת באופן קריא וברור, ומכילה את כל השדות הנדרשים לפי הגדרתכם (וכמובן שגם את אלה הנדרשים על פי חוק).

לעיתים חלק מהשדות יעודכנו אוטומטית בחשבונית, למשל שדה המע"מ ושדה התאריך.

אם יש צורך לעדכן פרטים בחשבונית, למשל את שם המקבל או תאריך המשלוח, ניתן לעשות כן בלחיצת כפתור ואין צורך להחזיר את החשבונית, לשנות את הפרטים כולל חתימה וחותמת העסק גם על עותק המקור, גם על עותק הנהלת החשבונות וגם על העותק הנשמר במשרד, וכולי.

בחשבוניות דיגיטליות גם שינוי פרטי העסק אינו מחייב הדפסה חדשה של חשבוניות או שינויים ידניים מאולתרים, שינוי פרטי העסק, כתובת, וכדומה - ממש בלחיצת כפתור!

ובנוסף - חשוב לזכור שהחשבוניות שהופקו נשמרות בצורה מקוונת - קל לאתר חשבוניות עבר שנשלחו, להפיק דוחות ולזהות מה נמכר וכמה, וכדומה. לא מאבדים חשבוניות, לא צריך לדפדף בעשרות פנקסים ולחפש חשבונית שכוחה, לא צריך לנסות להבין מה כתבנו או מה היתה הכתובת למשלוח. הכל מקוטלג, מגובה, וזמין בכל עת בתוכנת החשבוניות.

מה החסרונות והמגבלות של שירות חשבונית אינטרנטית?

קשה למצוא חסרונות בשירות שמוסיף כל כך הרבה ביחס לניהול חשבוניות נייר, ועם זאת נאמר, כי ניהול חשבוניות דיגיטליות הוא פחות נוח עבור עסקים לא ממוחשבים, עסקים שעובדים עם מנהל חשבונות שאינו ממוחשב או עם לקוחות שמעדיפים לקבל חשבוניות נייר "ביד". במקרים כאלה מוטב לשקול החלפת החשבונית המודפסת בחשבונית אינטרנטית .


להרשמה לחץ כאן

שינויי חקיקה בתחום הפקת חשבונות עסקה


בראשון לאפריל 2012 אישרה הכנסת את תקון 42 לחוק מס ערך מוסף אשר נתן הטבה משמעותית לעסקים רבים מבחינת שיפור יכולת תזרים המזומנים. התיקון המשמעותי הוא בסעיף 47 לחוק מס ערך מוסף בו נקבע הקונה לא ידרוש חשבונית מס קודם לתשלום התמורה או חלקה

החל מתאריך זה חייב כל משלם במדינת ישראל לכבד חשבון עיסקה. יתרונו הגדול של חשבון עיסקה, הוא יכולת העסק המפיק חשבון עיסקה לא לשלם מס ערך מוסף ומיקדמות מס הכנסה עד לקבלת כספי התמורה בפועל. זאת בניגוד להפקת חשבונית מס, אשר הוצאתה יוצרת מיידית חבות בתשלום מס ערך מוסף בחמש עשרה לחודש הבא וזאת גם אם לא קיבל בעל העסק את התמורה הכספית.

מצב ערב התיקון ולאחריו

ערב התיקון נהגו גופים רבים במשק ובעיקר חברות גדולות וחברות ממשלתיות להתעלם מחשבון עיסקה ולדרוש מבעל העסק חשבונית מס כתנאי לתשלום. התשלום ניתן לבעל העסק בשיטת שוטף 30 שוטף 60 וכיוצ"ב. דרישה זו לחשבוניות מס' יצרה לחלק גדול מבעלי העסקים הקטנים והבינוניים נטל תזרימי שכן נדרשו לשלם מס ערך מוסף ומיקדמות מס זמן רב לפני קבלת ההכנסה בפועל. החל מאפריל 2012 חייב המשלם לקבל חשבון עיסקה, סרובו לקבל חשבון עיסקה מהווה עבירה פלילית.

מי רשאי להוציא חשבון עיסקה

להוציא חשבון עיסקה רשאים נותן שרותים כגון יועצים וכן בעלי מקצועות חופשיים כגון רופאים עורכי דין מעצבים כלכלנים וכיוצ"ב. לגבי נותני שרותים המנויים בתוספת י"א לתקנות מס הכנסה ניהול ספרים נקבע כי נותן שרותים רשאי להוציא חשבון עיסקה אם מחזור עסקיו השנתי נמוך מ15 מיליון ש"ח.

לא רשאים להוציא חשבונות עיסקה ספקי סחורה כגון קמעונאים וסיטונאים, אולם לגבי יצרנים נקבעה הקלה על אף שהם גם ספקי סחורה. ההקלה קבעה שיצרנים שמחזורם נמוך מ1.95 מיליון שח לשנה ובעיסקם לא יותר מ6 מועסקים יהיו רשאים גם הם להוציא חשבון עיסקה.מה הטכניקה להפקת חשבון עיסקה

ניתן להכנס בתוכנת קלטקס ל - צור מסמכים > הפק חשבון עיסקה ולהפיק אינטרנטית את חשבון העיסקה ולשלוח ללקוח בקלות רבה. את חשבון העיסקה מומלץ לא להעביר להנהלת החשבונות, זאת כדי שמנהל החשבונות לא יטעה וישלם עליה את המע"מ.

למי כדאי להוציא חשבון עיסקה

לכל עוסק מורשה, אשר מעוניין בשיפור תזרים המזומנים שלו כדאי להוציא חשבון עיסקה אם לא קיבל את התקבול הכספי.

לעוסק פטור במרבית המקרים הדבר מיותר . קיימים גם עוסקים מורשים אשר יעדיפו לא להוציא חשבון עיסקה. בדרך כלל מדובר בעוסקים מורשים, אשר תזרים המזומנים שלהם הוא טוב ואינם רוצים להתעסק בהפקה כפולה של מסמכים כלומר גם חשבון עיסקה וגם הפקה לאחריו של חשבונית מס או אינם רוצים לבצע שינוי או זעזוע בנוהלים הקיימים עם הלקוח.

הפקה אוטמטית של חשבונית מס קבלה בתוכנת קלטקס

לשם הנוחות וחיסכון בזמן הקלדה תוכנת קלטקס להפקת קבלות וחשבוניות באינטרנט , שניכתבה על ידינו, תומכת בהפקה אוטומטית של חשבונית מס קבלה מחשבון עיסקה שהופק בעבר. ראה בתפריט התוכנה דוחות > מסמכים> חשבון עיסקה. לפרטי תוכנת החשבוניות והקבלות ראה אתר קלטקס .


להרשמה לחץ כאן

יתרונות וחסרונות חשבוניות באינטרנט

להפקת חשבוניות באינטרנט יתרונות וחסרונות מול השיטה הישנה, שיטת פנקסי החשבוניות הידניים. במאמר זה ננסה לבחון את יתרונות וחסרונות כל אחת מההעדפות.

הפקת חשבוניות באינטרנט היא למעשה הפקת מסמך ממוחשב מתוכנה. תוכנות מעין אלה יכולות בדרך כלל להפיק בנוסף לחשבוניות גם קבלות באינטרנט, תעודות זיכוי באינטרנט ומסמכים רבים אחרים כגון תעודות משלוח, הצעות מחיר וכו. בשוק קימות תוכנות רבות ואמינות המסוגלות להציע שירות זה כגון קלטקס מבית אפקטימל, תוכנת רווחית , תוכנת פריוריטי ועוד.

בין היתרונות בהפקת חשבוניות באינטרנט או קבלות באינטרנט ניתן למנות:

להפקת חשבוניות באינטרנט יתרונות וחסרונות מול השיטה הישנה, שיטת פנקסי החשבוניות הידניים. במאמר זה ננסה לבחון את יתרונות וחסרונות כל אחת מההעדפות.

הפקת חשבוניות באינטרנט היא למעשה הפקת מסמך ממוחשב מתוכנה. תוכנות מעין אלה יכולות בדרך כלל להפיק בנוסף לחשבוניות גם קבלות באינטרנט, תעודות זיכוי באינטרנט ומסמכים רבים אחרים כגון תעודות משלוח, הצעות מחיר וכו. בשוק קימות תוכנות רבות ואמינות המסוגלות להציע שירות זה כגון קלטקס מבית אפקטימל, תוכנת רווחית , תוכנת פריוריטי ועוד.

בין היתרונות בהפקת חשבוניות באינטרנט או קבלות באינטרנט ניתן למנות:


תרון הקריאות והייצוגיות בחשבוניות באינטרנט המסמך מופק באופן אסטטי וקריא - אין בעיות של הבנת כתב היד.
יתרון הזמינות ניתן לאחזר את המסמך בקלות לפי הצורך בתוכנה אינטרנטית מכל מחשב.
יתרון העלות

עלות הפקת מסמך בתוכנה אינטרנטית היא זולה יותר, בתוכנת קלטקס למשל המחיר הוא פחות מ20 שח לחודש או פחות מ250 שח בשנה, בעוד שהדפסת פנקסים תעלה בדרך כלל יותר.

יתרון איכות הסביבה מדובר בפתרון ירוק יותר וידידותי לסביבה, פחות ניירת תופק בשיטה האינטרנטית.
יתרון קלות המשלוח

ניתן לשלוח חשבונית באינטרנט באמצעות המייל - הדבר מתאפשר על ידי הוספת חתימה דיגיטלית – בעוד שאסור לשלוח חשבונית ידנית במייל, הדבר נוגד את הנחיות מס הכנסה. החתימה הדיגיטלית קיימת בתוכנת קלטקס וכן בתוכנות מובילות נוספות.

יתרון הגמישות בעדכון פרטים ניתן לשנות כתובת או לוגו בלחיצת כפתור בעוד שבחשבונית ידנית לאחר שהודפסה לא ניתן לשנות פרטים.
יתרון קלות ונכונות החישוב חישוב המעמ בחשבונית באינטרנט הוא אוטומטי וחוסך טעויות חישוב ידניות.
יתרון קלות הניתוח ועיבוד המידע

בעוד שבפנקס ידני, כל חישוב והפקת מידע עיסקי דורשים זמן דפדוף רישום סיכום ומאמץ, בתוכנת חשבוניות וקבלות באינטרנט קלטקס, או בכל התוכנות המובילות, ניתן להפיק דוחות מגוונים רבים בלחיצת כפתור בלבד. כגון : דוח הכנסות לפי חודשים , דוח חייבים, דוח כרטסת חוב לקוח, דוח נכוי מס במקור- דוח כמות פריטים במלאי וכיוצב.

יתרון קלות המשלוח להנהלת חשבונות

ניתן לשלוח חומר למנהל החשבונות שלך בקליק אחד, במייל לחסוך מאמץ וכן לחסוך הדפסות ומשלוחן בדואר – הפונקציה קיימת במספר מצומצם של תוכנות - למשל ראה תוכנת קלטקס

יתרון ניהול המלאי וניהול ספר כניסת טובין

התוכנה מאפשרת גם ניהול מלאי באינטרנט. ניהול מלאי נדרש לעיתים רבות על ידי תקנות מס הכנסה וכן מאפשר לבעל העסק לעקוב אחר כמויות מלאי של פריטים אחריהן הוא מבקש לנהל מעקב לזהות כמויות מלאי או חוסרים. תוכנת קלטקס מאפשרת ניהול כזה ואף יצוא של דוחות לאקסל לניתוח עצמי.

יתרון הגמישות בשינוי סטטוס במעבר בין עוסק מורשה לעוסק פטור לא צריך להדפיס מחדש את הפנקסים.
יתרון הגבוי גבוי באינטרנט טוב יותר שכן הוא מבוצע גם בחברת התוכנה וגם על ידי המשתמש בעוד שקורה לא אחת שפנקסים הולכים לאיבוד או ניזוקים.
יתרון המגוון התוכנה נותנת מגוון עצום של מסמכים כגון חשבון עיסקה, תעודת זכוי, חשבונית לחול, תעודות משלוח ,תעודת זכוי, הצעת מחיר ועוד מסמכים רבים אחרים...
יתרון התמיכה

ברוב התוכנות המובילות כגון קלטקס, רווחית או פריוריטי ניתן לקבל סיוע ותמיכה בעוד שבתי הדפוס לא נוהגים ואף לא יודעים לתת תמיכה.

יתרון ההמרה האוטומטית

התוכנות המובילות של חשבוניות וקבלות באינטרנט באינטרנט, יודעות להפוך באופן אוטומטי מסמך אחד למסמך אחר, למשל חשבון עסקה להמיר אוטומטית לחשבונית מס קבלה באינטרנט ,או תעודת משלוח באינטרנט להמיר לחשבוניות מס באינטרנט ולכן חוסכות רישום מחדש של המסמך ומיעלות את העבודה. בתוכנת קלטקס חשבנו על מיקסום היתרונות ולכן ההמרה ממסמך אחד למשנהו היא מגוונת ורבת אפשרויות.

בין החסרונות בהפקת חשבוניות באינטרנט או קבלות באינטרנט ניתן למנות:

חסרון למיקצועות מסוימים בשל העדר מחשב ישנם עסקים שאין להם מחשב או חיבור לחשמל בעבודה- למשל אינסטלטור או שיפוצניק ולכן פתרון אינטרנטי אינו זמין להם. בשוק קיימות תוכנות יקרות שמחירן יקר יותר מהפקת פנקסים, אולם רוב התוכנות להפקת חשובניות באינטרנט זולות יותר.
חיסרון למי שאינו יודע לגלוש באינטרנט על אף פשטות התוכנות האינטרנטיות להפקת חשובניות באינטרנט, בעלי עסקים מסוימים כגון אוכלוסיה מבוגרת יותר, מתקשים בעבודה מול מחשב ולכן יעדיפו את הפנקס המסורתי על פני חשבונות באינטרנט.


לסיכום נראה, שפתרון של חשבוניות באינטרנט חוסך בעלויות הרכישה והמשלוח, ירוק יותר, מאפשר שימוש במגוון רחב של מסמכים ודוחות עסקיים, מעוצב וייצוגי יותר, חוסך טעויות חשוב, בעל יכולות גבוי משופרות, זמין מכל מקום ומתאים יותר באופן משמעותי לרוב העסקים. אך במקרים של מקצועות מסוימים שבהן אין זמינות למחשב כגון אינסטלטור או שיפוצניק תועדף אפשרות פנקס החשבוניות הישנה.

לאור היתרונות שהוצגו בסקירה זו של הפקת מסמכים באינטרנט, על פני פנקסי חשבוניות המסורתיים, הולך ותופס נתח גדול יותר השימוש בחשבוניות באינטרנט ויורד השימוש בפנקסים ידניים, עד שאלו ייעלמו כמעט כליל מהשוק בשנים הקרובות. יותר ויותר עוסקים מורשים, עוסקים פטורים וחברות עוברים לשימוש בקבלות באינטרנט וחשבוניות באינטרנט. גם למוסדות ללא כוונת רווח, כגון מלכרים , חברות לתועלת הציבור (חלצ) אשר מחויבים מתוקף חוק להוציא בנפרד קבלות ובנפרד קבלות עבור תרומות, יש יתרון ניכר במעבר לשימוש בקבלות וחשבוניות אינטרנטיות ובלבד שהן תוכנות אשר תומכות בהפרדה של שני סוגי הקבלות האמורים (כגון קלטקס ואחרות). אנו בקלטקס בוחנים את היתרונות בשימוש במסמכים ממוחשבים באינטרנט ומנסים ללא הרף, לבצע שפורים אשר ימקסמו את היתרונות בהפקת מסמכים באינטרנט ואת קלות ונוחות העבודה.logo בניית אתרים